Neurolingvistické programování (NLP) je metoda osobního rozvoje, která vznikla v 70. letech v USA, kdy Richard Bandler, matematik a psycholog spolu s lingvistou Johnem Grinderem hledali způsob, jak lépe pochopit a replikovat úspěšné vzorce chování a komunikace. Inspirovali se prací úspěšných terapeutů, jako byli světový hypnotizér Milton Erickson, rodinná terapeutka Virginia Satir nebo zakladatel gestalt terapie Fritz Perls, a modelovali, jakým způsobem tito odborníci efektivně komunikují a dosahují pozoruhodných výsledků. Z jejich výzkumů se postupně zformoval soubor technik, které dnes známe pod názvem NLP.
Tato metoda vycházi z propojení tří oblastí:
- neurologických procesů (neuro),
- jazyka (lingvistické) a
- naučených vzorců chování (programování).
Tato metoda pomáhá odhalit a měnit podvědomé vzorce myšlení a reakcí, které ovlivňují naše chování a prožívání. Lidé se pomocí NLP učí řídit své myšlenkové procesy a efektivněji zvládat různé životní výzvy.
Díky svému zaměření na konkrétní techniky je NLP široce využíváno ke zlepšení komunikace, zvládání stresu, změně omezujících přesvědčení, posílení sebevědomí nebo dosažení osobních i profesních cílů. Dnes se NLP využívá nejen v psychoterapii, ale i v oblasti koučinku, vzdělávání nebo firemní komunikace, kde podporuje růst, motivaci a lepší porozumění mezi lidmi.