Ředění homeopatik Homeopatická poradna Jany Trávníčkové

Ředění homeopatik

Co je to potence, nebo také ředění homeopatických léků?

Často se v poradně setkávám s dotazem, co jsou to ty čísla a písmenka za homeopatickými léky?

Potence homeopatik Homeopatická poradna Jany Trávníčkové

Potence jako taková nám ukazuje počet zředění matečné látky v daném homeopatickém léku. Jak už řekl Hahnemann, co je v určitém množství jedem, může být v naředěném množství lékem na symptomy, podobné těm, které při „otravě“ jed vyvolává.

Čím více homeopaticky lék ředíme, tím hlouběji se dostáváme vibračně do psychiky a tedy i k jádru problému, který řešíme.

U potencí se můžeme setkat s různými písmenky:

  • Potence D nebo X – latinsky decem = decimální ředění: Toto písmenko čteme nejčastěji pro Shusslerovy soli, které jsou nejčastěji v ředění D6, nebo D12. Jedná se o potravní doplněk. Je to něco na hranici mezi doplňkem stravy a homeopatickým lékem. Ředění je tak nízké, že tento doplněk výživy zasáhne pouze fyzické tělo. Velmi zřídka se může stát, že by takovéto ředění mohlo sáhnout do psychiky. Proto je efekt Shüsslerových solí sice velice rychle zjevný, ale nikdy s nimi nevyléčíme chronické nemoci.

    D1 by znamenalo, že do 1 dílu matečné látky, bylo přidáno 9 dílů rozpouštědla a to celé bylo provedeno 1x. D6 tedy znamená, že byl tento proces proveden 6x atd.

  • Potence C nebo také CH – latinsky centum = centimální ředění: Tato písmenka jsou nejčastěji použitá u běžně dostupných homeopatik. Pro akutní onemocnění se nejčastěji setkáváme s potencemi 5, 9 a 15CH. Jsou to potence, které nám umí velice efektivně zasáhnout tělo. S jejich výběrem bychom však měli být opatrní, protože jsou již dostatečně vysoké na to, aby sahali i do psychiky a reakce na ně může být prudká. Pokud se Vám nějaký problém vrací stále dokola (chronické onemocnění), doporučuji vždy vyhledat homeopata, který celou záležitost vyhodnotí a zvolí vhodnou léčbu. Nejste si s volnou homeopatik pro akutní onemocnění jistí? Obraťte se na mne:

   Homeopatická poradna Jany Trávníčkové - vše můžeme probrat i po telefonu, nebo emailu. Ráda Vám pomohu 🙂

   C1 by znamenalo, že do 1 dílu matečné látky, bylo přidáno 99 dílů rozpouštědla a tento proces byl proveden 1x. C5 tedy znamená, že byl tento proces proveden 5x.

  • Potence LM, nebo také Q – kvinkvagintamilezimální ředění (milezimální ředění): S těmito písmenky se v běžném životě setkáme vzácně. Takovéto léky už patří pouze do rukou homeopata. Někteří homeopaté používají takto napotencované léky konstitučně, právě proto aby sáhly hluboko do psychiky, čímž léčí chronické onemocnění. Ke konci svého života ho poměrně často používal i Samuel Hahnemann. Existuje však i celá řada špičkových homeopatů, kteří s těmito potencemi nepracují vůbec, nebo pracují pouze minimálně.

   U kvinkvagintamilezimálního (nebo jen milezimálního) ředění je základní poměr 1:50 000.

  • Potence K - Korsakovo ředění: Tento styl ředění je tak trochu mimo – bez pravidel. Korsak si ředění ulehčil tak, že vylil homeopatika z lahve a to co ulpělo na stěnách doplnil rozpouštědlem. Poměrně jednoduchá cesta, jak se dostat s daným homeopatikem hlouběji do psychiky u léčby chronické nemoci 🙂

Jak se používají homeopatika?

Potence homeopatik Homeopatická poradna Jany TrávníčkovéV případě, že máme akutní onemocnění, většinou si vystačíme s potencemi 5CH nebo 9CH. Pokud cítíme, že na nás lék hodně sedí (po fyzické i psychické stránce), nebo je v nemoci hodně energie (např. vysoké horečky), můžeme použít i C15 nebo C30. Vyžší potence laicky neužívejte.

Jak správně užívat homeopatika? Na homeopatika se nesahá rukou. Vkládáme je do úst pomocí dávkovače, nebo plastové lžičky. Léky necháme rozpustit pod jazykem. 20 minut před užitím a 20 minut po užití nejíst, nepít, nekouřit, nečistit si zuby. V jednom čase nemícháme více druhů homeopatik.

Jak dlouho užívat homeopatika? Z vlastní zkušenosti však vím, že při volbě správného homeopatika, si vystačíme s potencemi 5, 9, nebo 15 CH. Že je homeopatikum vybráno správně, poznáme podle reakce, která se dostaví nejpozději po užití páté kuličky. Pokud se reakce nedostaví. Jsme v obraze jiného léku a nemá smysl tento lék dále užívat.Pokud se jedná o chronické nemoci, neexperimentujte s homeopatiky, mohou u Vás nadělat více škody než užitku. Bude lepší, když se obrátíte na nějakého homeopata, který si z Vaší situací bude vědět rady a sám zvládne vyhodnotit, zda je zde na místě konzultace a hloubková léčba, nebo Vám doporučí vhodná homeopatika pro akutní onemocnění..

Přejít nahoru